תחזית תעשייה:
יחסי אדם-מכונה עולים מדרגה

מחסור חמור בעובדים מוביל להאצה ביישום של פתרונות טכנולוגיים בתעשייה המסורתית והמתקדמת: אינטרנט של הדברים, מכונות חכמות, מציאות רבודה להכשרה ופתרון בעיות מרחוק, אחזקה חזויה לייעול ומניעת השבתת קווים, אוטומציה ועוד. זה בעתיד הקרוב. ברחוק יותר, החבר הטוב ביותר של האדם: הרובוט

ראיון עם דקלה מור, סמנכ"ל ייעוץ ניהולי – AVIV AMCG ויריב ענבר, מנהל אגף זמן-אמת וחדשנות בחטיבת מוצרי התוכנה של מטריקס

בשנים האחרונות, ובמיוחד מאז פרוץ הקורונה, נאלץ מגזר התעשייה המסורתי לנוע קדימה כמעט בעל כורחו. מפעלים רבים מצאו את עצמם במצבי קצה, בהם קיומם תלוי על בלימה עם רווחיות נמוכה, קושי לעמוד בתחרות מול העולם, ובפרט מול הייצור בסין ובמזרח הרחוק, ואחרון חשוב – מחסור חמור בעובדים, שהוא לא פחות קשה מהמחסור המתוקשר היטב של עובדי הייטק.

"אנחנו יותר ויותר רואים קושי בלגייס אנשים לתפקידי אחזקה ותפקידי ייצור", אומרת דקלה מור, סמנכ"ל ייעוץ ניהולי AMCG AVIV "מנהלי אחזקה ,טכנאים, אורזים, צבעים. כל העבודות שמצריכות מיומנות מצד אחד ועבודה פיזית מצד שני. הדור החדש לא רוצה ולא מוכן לבצע  תפקידים אלה. ואם להוסיף על זה, פרופיל אנשי המקצוע המבוקשים משתנה, יותר ויותר מפעלים נכנסים לעולמות של אוטומציה, והאנשים המגויסים צריכים להיות בעלי יכולות מתאימות – וזה אתגר נוסף, כי אנשים עם ההכשרה המתאימה יעדיפו את עולמות ההייטק."

יריב ענבר, מנהל אגף זמן-אמת וחדשנות בחטיבת מוצרי התוכנה של מטריקס, מסכים ומוסיף: "המחסור בעובדים הנו ככל הנראה הגורם מספר אחד להאצה באימוץ של טכנולוגיות חדישות בשוק. זה היה המצב עוד לפני פרוץ הקורונה, שהביאה אתה אתגרים נוספים, כמו אי הגעה של עובדים והשבתה של קווי ייצור. הטכנולוגיה יכולה להקטין את התלות שלנו בכוח אדם מקצועי שנוכח פיזית במפעל, למלא תפקידים שהעובדים של היום מסרבים לעשות, לייעל ולשפר את הפרודוקטיביות וכך הלאה. כבר לא מפחדים מכך שהרובוטים יגרשו את העובדים. למעשה, מחכים לרובוטים אבל אלה עדיין יקרים מדי לרבים מהמפעלים, זה ייקח עוד כמה שנים."

האצה בתהליכי אוטומציה

בשנתיים הקרובות, 53% מהיצרנים בארה"ב מתכננים לעלות מדרגה בתהליכי אוטומציה
בשיחה מרתקת, דקלה מור ויריב ענבר מספרים על המגמות הטכנולוגיות שצפויות לצבור תאוצה בשנים הקרובות. מה שמכונה Industry 4 – מונח שהוכרז בשנת 2015 בגרמניה ואשר מאגד תחתיו שורה של טכנולוגיות: אינטרנט של הדברים, בינה מלאכותית ולמידת מכונה, רובוטיקה, מציאות רבודה, מחשוב ענן ועוד. התעשייה המסורתית בעולם המערבי נמצאת כבר עמוק בתוך הגל הזה, ויצרנים מאיצים תהליכי אוטומציה ומעבר לדיגיטל. כך למשל, על פי סקר שנערך ב-2021, במהלך השנתיים הקרובות, 53% מהיצרנים בארה"ב מתכננים לעלות מדרגה בתהליכי אוטומציה. בארץ הדברים קורים לאט יותר אמנם, ובכל זאת הם קורים. על פי סקר שנערך בחברת AVIV-AMCG, 50% מהארגונים בישראל עדיין אוספים דאטה באמצעות אקסל, ורק 11% מהארגונים נעזרים בחיישנים לאיסוף דאטה בזמן אמת בצורה חכמה.

"המפעלים החדשים שנבנים היום מתוכננים מראש כמפעלים חכמים, אבל מפעלים חדשים, לצערנו כמעט ולא מוקמים", אומר ענבר, "ברוב המקרים מדובר בהוספה של שכבות טכנולוגיות מתקדמות למכונות הקיימות. למשל, בצענו פרויקט כזה במפעל הטקסטיל מקט בבית ג'אן. לקחנו מכונות תפירה מסורתיות, ושדרגנו אותן. כיום הן עומדות בתקנים המודרניים ביותר של תעשייה 4, ושומרות את כל הנתונים ואת כל הפעולות שנעשות בהן, דבר שהפך את המפעל למתקדם ביותר במזרח התיכון. כך אפשר לקבל מידע רלוונטי בזמן אמת, לבצע החלטות מושכלות ביחס לקווי הייצור, ובסופו של דבר, הדבר מסייע למפעל בתחרות עם הייבוא מחו"ל."

אחזקה חזויה (Predictive Maintenance=)

שימוש בבינה מלאכותית ו-IoT לצורך חיזוי ומניעה של תקלות במכונות. בעולם כבר אימצו את הטכנולוגיה שמונעת השבתה של קווי ייצור וחוסכת הון. בקרוב גם אצלנו
"אחת הדוגמאות החזקות לאופן שבו המכונה החכמה יכולה לייעל את תהליכי הייצור הוא היישום ל-"אחזקה חזויה", אומרת מור, "מפעלים יעשו כמעט הכול כדי להימנע מהשבתה של מכונות וכתוצאה מזה, השבתה של קו הייצור. ההפסדים הכלכליים עלולים להיות אדירים. לכן ברוב המפעלים כיום, מתקיימים תהליכים של אחזקה מונעת. אחת לכמה זמן עוצרים ובודקים את המכונות. אבל גם זה עולה כסף, כי לפעמים אנחנו עוצרים את פעילות המפעל למספר ימים כדי לערוך את הבדיקה. פה נכנס הפתרון של אחזקה חזויה, שמאפשר להתריע מבעוד מועד שתקלה עומדת להתרחש.

היום בחלק ממכונות הייצור יש חיווי בזמן אמת, התראה שהטמפרטורה עולה וכד'. אבל אחזקה חזויה מאפשר לחזות מראש שצפויה תקלה, וכך גם לטפל במכונה ולמנוע אותה. עושים זאת באמצעות שילוב של בינה מלאכותית, שעוקבת אחר המידע שנאסף מהחיישנים השונים, יודעת את התפוקות וכך הלאה. הדבר מאפשר גם להעסיק מנהלי אחזקה שהם פחות בכירים ומנוסים – ובעצם חוסך לנו פעמיים, פעם אחת בייעול תהליכי הייצור, פעם שניה, כאשר בגיבוי המכונה החכמה, אנו יכולים להיעזר בכוח אדם פחות מקצועי ומיומן. זהו חיסכון אדיר במשאבים. זאת טכנולוגיה שצפויה לצבור תאוצה בשנים הקרובות, ותיכנס לשימוש במפעלים רבים. למעשה, ההערכה היא שגודל שוק האחזקה החזויה צפוי להגיע עד 2026 ל-13.9 ביליון דולר."

מציאות רבודה בתעשייה

לפני הקורונה, מציאות רבודה הייתה קצת כמו צעצוע חדש ונוצץ, אבל ברגע שאנשים לא יכלו להגיע פיזית למפעלים, הטכנולוגיה הזאת הפכה לנכס משמעותי לכל מפעל שהטמיע אותה. היא תצבור יותר ויותר תאוצה כי היא נותנת מענה לבעיה הכואבת של מחסור בכוח אדם
טכנולוגיה נוספת שמציעה במישרין ובעקיפין פתרון לבעיה הכואבת של מחסור בכוח אדם, היא מציאות רבודה. לפני הקורונה, מציאות רבודה הייתה כמו צעצוע חדש ונוצץ, נחמד שיש אבל לא הכרחי, אבל ברגע שאנשים לא יכלו להגיע פיזית למפעלים, וצריך היה לצמצם משמעותית את כוח האדם במפעל, מציאות רבודה הפכה לנכס.

לדברי ענבר, "מציאות רבודה מקטינה את הצורך להיות פיזית במפעל כדי לטפל בבעיות, היא מאפשרת טיפול טכני מרחוק. בעזרתה, אנשים במפעל יכולים לקבל הדרכה מרחוק מטכנאים מנוסים, ולפתור בעיות במהירות.  יישום נוסף שלה הוא הכשרה מהירה של כוח אדם. אם בעבר, אנשים עבדו במפעלים שנים רבות, היום זה לא המצב, התחלופה גבוהה בהרבה, ובהתאמה הצורך בהכשרה מהירה. באמצעות טכנולוגיה של מציאות רבודה אפשר לקצר משמעותית את זמן ההכשרה.

היא נותנת פתרון למקום הכואב ביותר של התעשייה היום, ולכן אני מעריך שהיא תצבור תאוצה בשנים הקרובות. כרגע הטכנולוגיה עדיין יקרה ליישומים כאלה, אבל בעתיד הרחוק יותר, היא תוכל לשמש גם לצרכי הכשרה של משתמשי קצה, ואולי כולנו נהפוך לטכנאים ואנשי אחזקה בעזרתה."

בינה מלאכותית והאינטרנט של הדברים

בעתיד הקרוב מכונות יתקשרו בינן לבין עצמן, ויוציאו מהמשוואה את בני אדם; מפעלים יפתחו מודלים עסקיים חדשים של C2B
"בשנים הקרובות מכונות יתקשרו בינן לבין עצמן", אומרת מור, "היום יש לנו מכונה לתכנון הייצור ומכונה שמייצרת, ובאמצע מעורבת יד אדם. להערכתי, חמש שנים קדימה, המכונה המתכננת תיצור קשר ישיר עם המכונה המייצרת, או שהמכונה המייצרת תבנה לעצמה תכנית ייצור. המכונה הופכת להיות גוף חכם ותקשורתי, כזה שלא רק מזהה מה הבעיה, אלא גם יודע לטפל בה, ולפי הצורך גם להפעיל בהמשך מכונה אחרת במטרה לטפל בבעיה.
ואם אני חושבת עוד קצת קדימה, כאלה יהיו מכונות הכביסה שלנו, למשל. לא נצטרך לבחור תכנית. המכונה תבחר את התוכנית לעצמה ותדע לעשות אופטימיזציה, להקטין את כמות החשמל, להקטין את כמות המים, להזמין מהמפעל חלק שהתקלקל וכו'. אנחנו כבר שם בתעשיות המתקדמות. כבר היום בתוך המדפסות מכניסים אלגוריתמים של תכנון. הגבולות בין B2B ל-C2B ייטשטשו ומפעלים ימכרו את מכונות הכביסה שהם מייצרים ישירות לצרכן במודל שכירות ותחזוקה שנתי. ככלל, מפעלים מפתחים מודלים עסקיים חדשים. כיום, מודל של EaaS (=Equipment as a Service) הולך וצובר תאוצה בארה"ב. כך למשל, לפי הערכת גרטנר, עד 2023, 20% מיצרני הציוד התעשייתי יתמכו במודל EaaS עם יכולות של IoT."

ניהול סיכוני סייבר בסביבת OT

להאצה הטכנולוגית ככלל, ובפרט בתחום ה-IoT, יש יתרונות גדולים, אבל היא גם חושפת את התעשייה יותר מאי פעם לסיכוני סייבר. על פי סקר שנערך בארה"ב, 1/2 מהמנהלים: "ניהול סיכוני סייבר בסביבת OT בראש רשימת האתגרים לשנתיים הקרובות"
יחד עם המעבר לדיגיטל, החיבור בין מערכות הבקרה למערכות המידע של רשת ה-IT והתפתחות תחום האינטרנט של הדברים, הגיעה גם החשיפה לסיכוני סייבר, ובשנים האחרונות, חלה עלייה דרמטית באירועי סייבר בסביבות OT (Operational Technologies=). לאירועים אלה עלולות להיות השלכות דרמטיות, לרבות: פגיעה בחיי אדם, נזק סביבתי, פגיעה במוניטין, אובדן הכנסות וחשיפה משפטית. בסקר שנערך השנה בקרב מנהלים מ-600 חברות בארה"ב, 49% ציינו ניהול סיכוני סייבר בראש רשימת האתגרים שלהם לשנתיים הקרובות. ניהול סיכוני סייבר בסביבת OT מצריך היערכות מיוחד מאחר שסביבת OT אופיינית משלבת טכנולוגיות עדכניות מתחום טכנולוגיות המידע לצד טכנולוגיות ותיקות. כיום, מפעלים וארגונים בתעשייה, מודעים לכך שהם חייבים לשלב  את נושא ניהול סיכוני הסייבר כחלק בלתי נפרד מהתכניות שלהם לחדשנות טכנולוגית בשנים הקרובות.

הרובוטים באים? כן, אבל הרבה פחות מהר ממה שחשבנו

מאז פרוץ הקורונה, מורגש ביתר שאת יתרונם הגדול של הרובוטים. הם לא חשופים לנגיפים, לשינויים במזג האוויר ועוד, והמפעלים שכבר הטמיעו אוטומציה ורובוטיקה המשיכו לעבוד, בעוד שאחרים נאלצו לצמצם או לעצור בגלל הצורך בריחוק. ועדיין, שיעור המפעלים אשר הטמיעו רובוטים הוא עדיין נמוך באופן יחסי. לדברי מור: "העתיד הוא המוח, רובוטים יחשבו בשבילנו, יראו קדימה, יקבלו החלטות, זאת המגמה." נקווה שהם יגיעו בקרוב.

 

 

רוצים לשמוע עוד?

מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

*
*
*
*