מחשוב ענן – הטכנולוגיה שמגדירה את חוקי המשחק

לירון ברימר, ארכיטקטית פתרונות

אחת המטאפרות המקובלות לתיאור מחשוב ענן משווה מחשוב ענן לחשמל. מהיבטים רבים ההשוואה הזו היא פשטנית, שירותי מחשוב בסה"כ הם שירותים מורכבים הרבה יותר מחשמל ולכן אי אפשר ממש לצרוך שירותי מחשוב כמו שאנו צורכים חשמל ב"הדלקה וכיבוי של מתג".

אבל בהיבט אחד, ההשוואה מאד רלוונטית. מחשוב ענן עושה לתעשיית המחשוב את מה שייצור החשמל עשה לתעשייה בכללותה החל מסוף המאה ה-19. טכנולוגיית החשמל כמו גם מחשוב ענן נחשבות ל-GPT (General Purpose Technology) בהיותן פלטפורמות שעליהן מתפתחים כלים ויישומים שונים ומגוונים כמו גם המצאות חדשות, שכל אחת מהן היא Game Changer בפני עצמה.

פלטפורמת החשמל אפשרה את התפתחות של התאורה החשמלית, מנועים חשמליים, טלפונים, תקשורת המונים והיתה גורם מרכזי במהפכה התעשייתית השנייה. פלטפורמת מחשוב ענן היא הבסיס לתחומים רבים ומגוונים, שכל אחד מהם הוא Game Changer בפני עצמו, למשל:

 

The Data Revolution

מחשוב ענן הוא אחד הקטליזטורים של מהפיכת ה-Data. לא רק שמחשוב ענן מאפשר לארגונים לאסוף כמויות עצומות של מידע, להריץ משאבי מחשוב כמעט בלתי מוגבלים (אבל רק כשצריך), התנסות בטכנולוגיות העדכניות והחדשניות ביותר בתחום, וכל זה ללא השקעות מאסיביות בתשתית ובמערכות לאיסוף וניתוח בתוך הארגון.

 

Digitizing Humans, Humanizing things

בעולם שבו הכל מחובר ומתקשר דרך האינטרנט, שבו "דברים" מתקשרים עם "דברים" אחרים ויכולים להגיב לסביבתם ומאפשרים אינטראקציה במגוון דרכים, שבו אנשים עוטים לבוש ממוחשב (מחשוב לביש), הענן מספק את התשתית שעליה נבנו אפליקציות המיישמות את התקשורת הזו, אוספות את המידע ומספקות אמצעים לעיבוד המידע ובניה של מערכות חכמות שיודעות שעושות שימוש במידע – AI ו – Machine Learning לדוגמא. אחד מהגורמים שהצליחו להפוך את השימוש בטכנולוגיות בינה מלאכותית לנגיש למגוון תחומים הוא הענן. טכנולוגיות של בינה מלאכותית ו – AI דורשות משאבי מחשוב רבים, משאבי פיתוח וידע. הענן איפשר לארגונים קטנים, שאינם עתירי משאבים, כמו גם ארגונים גדולים שחסרים את המומחיות הנדרשת להיכנס לתחומים אלו והנגיש יכולות שונות, כמו ראייה ממוחשבת, הבנה וניתוח שפה טבעית, יכולות אנליזה שונות, ושירותים נוספים….

 

Changing the ways we implement and uses business applications

מודל הענן הפך על פניו את הדרך שבה אפליקציות עסקיות מסופקות ונצרכות. המודל של Software as a Service שבו אפליקציות עסקיות נצרכות כשירות במודלים שונים מבוססי צריכה, ללא השקעה ראשונית גבוהה, הכוללת מעבר לרישוי ולהתקנה גם השקעה בתשתיות ותחזוקתן, קסם במיוחד לארגונים הקטנים, אך עד מהרה גם הארגונים הכבדים והמסורתיים הבינו את הערך הרב במודל ונכנסו גם הם. חברות מוצרי התוכנה התיישרו (בלית ברירה בעיקר) והתאימו את מוצריהן לצריכה במודלים החדשים. אין היום כמעט מוצר תוכנה שמכבד את עצמו שלא מציע גם אופציה של צריכה במודל של SaaS וביישומים חדשים – חלקו של המודל ה-SaaS-י עולה על המודל המסורתי.

 

Innovation via Assembly

האקוסיסטם האדיר של שירותים שנבנו על גבי פלטפורמות הענן מאפשרים לייצר חיבורים חדשים מתוך שירותים קיימים ולייצר חדשנות ושיתופי פעולה בצורה מהירה ועם פחות השקעות.

 

Changing the ways we develop and Deliver software

פלטפורמות הענן מספקות רצף של שירותים לפיתוח, פריסה, ניהול והרצה של אפליקציות. הצורך ההולך וגבר של ארגונים לעמוד בתחרות ולייצר אפליקציות ופיצ'רים במהירות ויעילות דורש קיצור משמעותי והאצה בפס הייצור של האפליקציות. המפתח להפיכת "פס הייצור" של אפליקציות לחלק ככל האפשר, יעיל, מהיר, ועם כמה שפחות מקום לטעויות, הוא אוטומציה של פס הייצור עד כמה שניתן. המודל של תשתיות מחשוב מונחות קוד הוא אבן בסיס ביישום עקרונות מרכזיים של מחשוב הענן, ורכיב קריטי ביישום אוטומציה ופלטפורמות הענן השונות, יחד עם Ecosystem עשיר של שירותים ו – Frameworks שצמחו עליהן ולידן, מאפשרות ליישם אוטומציה מלאה לאורך מחזור החיים של האפליקציה – החל מהפיתוח כל הדרך עד לייצור.

 

דמוקרטיזציה של היזמות

הרבה נאמר על הרומן בין הענן לסטרטאפים ועד כמה המודל של הענן מאפשר ומוריד את הרף בפני יזמים מתחילים. הפריסה הגלובלית של הענן, התשתיות, פלטפורמות הפיתוח וההרצה, האקוסיסטם האדיר של שירותים ואפליקציות עסקיות והיכולת להינות מכל אלו מבלי להיכנס להשקעות גדולות מראש, ללא צורך להתמחות בהמון תחומים ועם יכולת לגדול על פי הצורך מאפשרים לכל יזם תנאי פתיחה שהיו פעם נחלתם של ארגונים וחברות ענק בלבד.

 

הנורמלי החדש והבסיס לשינוי מתמיד

מחשוב הענן שינה המגרש של עולם המחשוב והוא איפשר וממשיך לאפשר מהפכות נוספות בתחומים שונים ולכן, אחרי קצת יותר מעשור מאז שמחשוב ענן (כמושג וכמודל) נכנס לחיינו, ניתן לאמר שהמהפכה הושלמה ומחשוב ענן הגיע למיינסטרים. מה שהתחיל כנחלתם של הסטרטאפים והארגונים הקטנים, מצא את דרכו גם אל ארגוני ה – Enterprise ואל המערכות הקריטיות של הארגונים. רובם המכריע של הארגונים כיום כבר לא שואלים "למה והאם ענן?" אלא "איפה, כמה ואיך ..?", והמגמה נמשכת (על פי פורסטר ב – 2018 יותר מ – 50% מארגוני ה – Enterprise יעשו שימוש בענן).

מחשוב הענן לא רק מאפשר טרנספורמציות טכנולוגיות גלובאליות אלא שהוא כיום מרכיב בסיסי וחיוני בכל טרנספורמציה טכנו-עסקית שארגונים רוצים לעבור. כיצד יכול מחשוב ענן לשנות את המגרש שלכם ?

רוצים לשמוע עוד?

מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

*
*
*
*