AUGMENTED REALITY

מציאות רבודה
המשחק שמשנה את חוקי המשחק

יריב ענבר, מוביל תחום AR & IoT image
יריב ענבר, מוביל תחום AR & IoT

לפני כשלוש שנים כבש משחק ה"פוקימון גו" את שוק משחקי המחשב ומיליוני בני-אדם יצאו מביתם בסערה והחלו לחפש יצורים דמיוניים ברחובות באמצעות הטלפון החכם. המשחק הייחודי לא רק שהוציא את השחקנים מבתיהם וגרם אף לתאונות, הוא גם חשף בפני העולם את המציאות הרבודה, טכנולוגיה שהייתה קיימת עוד משנת 1992 בניסוי שנערך בחיל האוויר האמריקני, אך נחשפה לעיני הציבור רק בשנים האחרונות.

מציאות רבודה הנה טכנולוגיה המשמשת כהעתק של המציאות, אליה מתווספים אלמנטים וירטואליים המתמזגים עם הסביבה הרגילה בזמן אמת ובאופן סימולטני. השימוש באלמנטים של צליל ואיורים על המרקע הופכים את המציאות הרבודה לאינטראקטיבית אף יותר מהמציאות הרגילה. יש הנוטים להחליף בין מציאות רבודה למדומה. המונח מציאות מדומה מתייחס להחלפה מוחלטת של העולם האמיתי בעולם מדומה.

המציאות הרבודה פותחת בפנינו דלת רחבה לעולמות שלא היו פתוחים בפנינו קודם לכן את חלקם נסקור כאן.

ספרים, אדריכלות וקטלוגים מקצועיים

עד היום, כאשר דפדפנו בספר, יכולנו לקרוא טקסט ולצפות באיורים ותמונות באופן סטטי, כפי שעשו במשך אלפי שנים. כיום ניתן לצרף לכל ספר, מדריך או חוברת – אפליקציה ייעודית המכילה שכבת מציאות מדומה. באמצעות היישומון ניתן להוסיף כל אלמנט נדרש: הרחבות וביאורים לטקסט, קטלוגים ומאמרים נלווים, שרטוטים טכניים ואף מוזיקה וסרטוני הנפשה תלת ממדיים. ברבדים השונים ניתן להזרים מידע מקוון ממקורות שונים ולעדכנו בזמן אמת.

גם אדריכלים, מעצבים ומתכננים יכולים למצוא במציאות הרבודה כלי יעיל להעברת מסרים תלת ממדיים בצורה זריזה ויעילה. לשרטוטים והמפרטים המיושנים מתווספים פרטים טכניים רבים כגון פלנוגרמות, הדמיית בתים, ריהוט, סכמות חשמל ותשתיות וכל זאת היישר אל עיני הלקוח. אדריכלים נועזים כבר מתכננים בנייני חלומות ומביאים את הקבלנים והדיירים הפוטנציאליים לצפות בנכס במציאות רבודה כאשר בפועל קיים בשטח לא יותר ממגרש חול.

פרסום ושיווק

עולם הפרסום והשיווק החל לא מכבר להשתמש במציאות רבודה להעברת מסרים רב ממדיים באמצעות מציאות רבודה. פפסי שילבה את הטכנולוגיה בתחנת אוטובוס ויצרה סרטון פרסומת ששיגע את אזרחי לונדון ובריטניה כולה. חברת לגו השיקה קטלוג שנתי רבוד כאשר בעת צפייה בחוברת ומעליה סמארטפון, הופכת זו לכלי אינטראקטיבי דינמי המציג בפני הילד את האפשרויות הגלומות במשחק הלגו בצורה תלת ממדית המלווה באנימציה ובמוזיקה תואמת ולבסוף האפליקציה עטורת הפרסים של איקאה באמצעותה ניתן למקם את מוצרי החברה במגוון צבעים בחדרים השונים מבלי לצאת מן הבית.

גם ברושור נייר רגיל יכול להפוך לרב ממדי באמצעות מציאות רבודה ולשנות את חווית הצרכן הפוטנציאלי מצפייה סטטית לחוויה אינטראקטיבית תלת ממדית.

בתעשייה ובשירותים

בתעשייה, המציאות הרבודה נכנסת אל תוך-תוכי שרשרת האספקה ומשפרת תהליכי ייצור, הרכבה, שירות והדרכה.

חברת הענק BAE Systems פיתחה מערכת המלווה את העובד במהלך הרכבת מצברים לאוטובוסים היברידיים. המערכת שיפרה את יעילות הייצור בקרוב ל-50 אחוזים. חברת הבלדרות DHL שיפרה את יעילות איסוף החבילות מהמדפים ב-15 אחוזים באמצעות משקפי AR. ואילו יצרנית האלקטרוניקה Phoenix – Contact שילבה מציאות רבודה בכל שלבי הייצור, הבקרה וההכנה לייצור, שיפרה את מערכות השליטה וחסכה עלויות רבות.

הכשרה  

התעשייה קולטת כיום טכנולוגיות ייצור חדישות ומשנה את פניה מקצה לקצה. קווי הייצור החדשים מתוכננים ונבנים בצורה אוטומטית עם הסתמכות מינימלית על ידיים עובדות.

ומה לגבי המפעלים הקיימים, בהם נדרשות ידיים עובדות על פסי הייצור? העובדים המיומנים "המאייסטרים" התבגרו והצעירים עובדים תקופות קצרות ועוזבים או במקרים רבים, כלל לא רוצים לעבוד במפעל.

הידע והמיומנות יקרי הערך נמצאים בתוך הארגון בידי העובדים המיומנים. השיטות הקונבנציונאליות להעברת ידע אורכות זמן רב ואינן מעבירות מיומנות. באמצעות טכנולוגיה חדשה וייחודית המסתמכת על מציאות רבודה, ניתן כיום "להעתיק" תהליכים ותנועות מעובד ותיק ולהעביר את מיומנויותיו אל עובדים חדשים. מהלך כזה יכול לחסוך שבועות רבים של הכשרה לכל עובד. המערכות החדשות קולטות מהעובדים המיומנים את הדרך הטובה, היעילה והנכונה ביותר לביצוע המשימות ומעבירות אותה לעובדים החדשים אשר נהנים מאימון צמוד ורבוד ותוך זמן קצר יכולים לבצע את העבודה בכוחות עצמם ברמה גבוהה.

לסיכום

טים קוק, מנכ"ל חברת אפל אמר כי המציאות הרבודה תשנה את הדרך בה אנו צורכים טכנולוגיה לנצח ואכן המציאות הרבודה הופכת להיות חלק בלתי נפרד מחיינו והשימוש בה הולך ומתעצם בכל תחומי החיים סביבנו בפרסום, בתעשייה, במסחר, ברפואה, בחינוך, בתיירות וכמובן בעולמות המשחק.

מטריקס הנה נציגה בלעדית של מוצרי PTC בישראל ובתוכם פלטפורמת המציאות הרבודה המתקדמת בעולם – Vuforia.

רוצים לשמוע עוד?

מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

*
*
*
*