Close
שליחת קורות חיים

יד ושם

מרכז הצפייה החדש של יד ושם -
 
גישה לכל הסרטים ואלפי העדויות דרך פורטל האינטראנט
 
אתר ההנצחה יד ושם בחר בחטיבה הטכנולוגית של מטריקס להקמת פורטל אינטראנט על בסיס מערכת הפורטלים WebSphere Portal  של יבמ. הפורטל מאפשר למבקרים במרכז הצפייה החדש ביד ושם גישה לכל הסרטים שנעשו על השואה וכן לעשרות אלפי עדויות של ניצולים. כמו כן ביצעה מטריקס אינטגרציה למערכות ממוחשבות שונות בארגון, כולל לארכיון הממוחשב. 
 

פרופיל

 יד ושם, רשות זיכרון לשואה ולגבורה, נוסדה בשנת 1953 ע"פ חוק הכנסת. מאז היווסדה, בהתאם ל "חוק זיכרון השואה והגבורה - יד ושם", מופקדת יד ושם על תיעוד תולדותיו של העם היהודי בתקופת השואה, הנצחת סיפור חייהם וזכרם של כל אחד מששת מיליוני הנספים והנחלת מורשת השואה לדורות הבאים באמצעות הארכיונים, הספרייה, בית הספר, המוזיאונים ועל ידי הכרה בחסידי אומות העולם.
 
אוסף הארכיון, מאגר החומרים הגדול והמקיף ביותר בנושא השואה בעולם כולו, כולל כ- 62 מיליון מסמכים,  למעלה מ- 267,500 תצלומים, אלפי סרטים וקלטות וידיאו של עדויות של ניצולים. הקהל הרחב יכול לעיין במסמכים או לצפות בקלטות בחדרים המיועדים לכך.
 
מרכז הצפיה ממוקם בצמוד למוזיאון החדש לתולדות השואה והוא מהווה חלק מהמכלול המוזיאוני החדש. הוא יאפשר לבני נוער, יוצרים, חוקרים ומחנכים לאתר בלחיצת כפתור סרטים בנושא השואה מכל ז'אנר לפי שמות, נושאים ומקומות לבחירתם.
 

האתגר העסקי

 מרכז הצפייה ביד ושם הינו מרכז ידע עולמי יחיד מסוגו אודות היצירה הקולנועית העוסקת בשואה. ביד ושם נדרשו לאמצעים הטכנולוגיים מתקדמים שיאפשרו איסוף וקיטלוג יצירות קולנועיות על כל סוגיהן בנושא השואה.  המרכז שם לעצמו למטרה לאפשר צפיה בעשרות אלפי עדויות מצולמות של ניצולים - מאוסף יד ושם ובהמשך גם מאוסף הקרן להיסטוריה חזותית, מיסודו של סטיבן שפילברג.
 
מחשוב כל מסדי המידע שביד ושם הוא משימה לאומית ואתגר טכנולוגי יחיד מסוגו. הקמת תשתית לניהול ידע ארגוני באמצעות אינטגרציה למערכות ממוחשבות שונות בארגון, כולל לארכיון הממוחשב הינן משימות מורכבות ומטריקס נדרשה להשלימן בזמן קצר ולוח זמנים צפוף.
 
מרכז הצפייה החדש הוקם בתרומתם של דניאלה ודניאל שטינמץ מישראל ושל קרן "ישרי דרך" מיסודו של סטיבן שפילברג.
 
אבנר שלו, יו"ר יד ושם: "השפה החזותית היא השפה הבינלאומית בדורנו ורק תלך ותתחזק בקרב דור העתיד.  ההתמודדות עם העובדה הביולוגית שדור הניצולים הולך ומתמעט מעצימה את חשיבותה של שפה זו בתחום זיכרון השואה. המרכז יעודד את המחקר בתחום הקולנוע והשואה וכן ישמש אמצעי חינוכי מהמדרגה הראשונה".
 

הפתרון

 ברגע קבלת המשימה להעלאת הפורטל לאויר בלוח זמנים צפוף ביותר, מטריקס נרתמה מיידית, הצליחה לעמוד בלוח הזמנים וסיפקה את התפוקות הנדרשות תודות לידע הרב ולניסיון שיש לחברה בתחום הפורטלים הארגוניים בכלל ובתחום טכנולוגית IBM בפרט.
 
מיכאל ליבר, ראש אגף מערכות מידע ותקשורת ביד ושם קובע כי "זהו שלב נוסף בפיתוח המערכות הממוחשבות של יד ושם לשירות הקהל באינטרנט ובאינטראנט ע"ג פלטפורמות מתקדמות. השימוש בפלטפורמת פורטלים מאפשר ליד ושם להעביר את האפליקציות בין המערכות הפנימיות למערכות האינטרנט בעלות נמוכה תוך שימור השקעה מירבי".
 
אמיר שרי, מנהל אגף בחטיבה הטכנולוגית  במטריקס: "פורטל ארגוני מאפשר למשתמש גישה מותאמת אישית למגוון של אפליקציות, אוסף של שירותים ותכנים מבוזרים. WebSphere Portal הינו המוצר המוביל בתחום הפורטלים הארגוניים ומהווה תשתית טכנולוגית חזקה לניהול ידע, אינטגרציה בין מערכות, ופיתוח מערכות מידע. המוצר מבוסס על טכנולוגית Java/j2EE הנחשבת לגמישה ומתאימה במיוחד לפיתוח בסביבה מרובת מערכות ופלטפורמות. הפונקציונליות הרחבה שמקנה המוצר יוצרת תשתית חזקה לניהול אתר, ניהול הניווט ודפי הפורטל, הצבת האפליקציות על דפי הפורטל, ניהול הרשאות ומשתמשים, שילוב מידע ממערכות ארגוניות במתודולוגיות פיתוח וטכנולוגיות סטנדרטיות".
 

האינטגרטור

 החטיבה הטכנולוגית של מטריקס, אשר ביצעה בזמן שיא את הפרוייקט ביד ושם, מעסיקה 052 מומחי טכנולוגיה המתמחים בין השאר בהקמת אתרי אינטרנט, פורטלים ארגוניים ופיתוח בסביבת האינטרנט, פיתוח בסביבת בסיסי נתונים מגוונים ומערכות הפעלה שונות, הקמת מערכות ניהול תוכן ועוד. החטיבה מפתחת בסביבות המתקדמות ביותר הקיימות כיום: דוט. נט וג'אווה ועובדת עם כלים מתקדמים של גופים בינלאומיים כגון: IBM, מיקרוסופט, Oracle ואחרים. בחטיבה הטכנולוגית של מטריקס פותחו מתודולוגיות ו- best practices, המאפשרים לספק פרויקטים מוצלחים המשרתים מודלים עסקיים מתקדמים של לקוחות החברה. לרשות החטיבה עומדות כל התשתיות התומכות בביצוע פרוייקטים טכנולוגיים, כולל: אנשי פיתוח בכל התפקידים, אנשי תשתיות ואבטחת מידע, DBAs לבסיסי נתונים, אנשי ממשק משתמש, צוות QA ועוד.
 

לסיכום

 יד ושם הוא מוסד הנצחה עם חשיבות לאומית ודרישות מקצועיות גבוהות מאוד. הבנת הצרכים של מוסד ייחודי כמו יד ושם ומתן מענה הולם להם היוו את המרכיב המרכזי להצלחת הפרויקט. הטמעת מערכת פורטלים יכולה להיות מורכבת על  אף היותה ידידותית וקלה להפעלה. עמידתה של מטריקס בלוח הזמנים הקצר ומתן התשומות הנדרשות השלימו נדבך להצלחה.
 
 
לחץ להורדה כ PDF 

לפתרון אינטגרציה עסקית ו-EAI