Close
שליחת קורות חיים

בית החולים בגינאה

רקע

חטיבת מערכות עסקיות במטריקס זכתה בפרוייקט ליישום והטמעת מערכת ה- ERP תפנית, בבית החולים החדש שהוקם בעיר Beta העיר השניה בגודלה, בגיניאה המשוונית.
 
בהסתמך על הפתרון הייחודי וניסיונה של חברת מטריקס בהטמעת מערכות ERP בשורה של מרכזים רפואיים בישראל, בחרה  חברת International Medical Services, המתמחה בהקמת מרכזים רפואיים בעולם מקצה לקצה, במערכת תפנית.
 
תפנית נבחרה כמערכת המתאימה ביותר לניהול בית החולים, בתחומי מינהל החולים  (ATD), לוגיסטיקה ופיננסים של בית החולים החדש בגינאה.

 

אודות גינאה המשוונית ובית החולים החדש בה

גינאה המשוונית, השוכנת במרכז אפריקה, קבלה עצמאות ב- 1968 ומספר תושביה נאמד בכחצי מיליון. בית החולים ב- Bata הוא בית החולים הראשון המוקם במדינה, פרי יוזמה של קבוצה ישראלית , בשיתוף ובתמיכה של מספר בתי חולים ישראלים. גם הכוח הרפואי המאייש את בית החולים כרגע, ברובו ישראלי.

היוזמה להקמת בית החולים התעוררה כחלק מתהליך פריחה שעוברת המדינה בעקבות מציאת נפט, מה שמביא לגינאה גופים בינלאומיים רבים ועורר את הצורך בהקמת בית חולים.

מדובר בבית חולים בינוני בגודלו, מודרני מאד הממוקם במבנה חדש, וכולל כמאה מיטות, עורך ניתוחים, לידות ואשפוזים ומשרת כרגע את כל תושבי המדינה. אותם יזמים שוקדים עתה על הקמת בית חולים נוסף בעיר הבירה מלאבו, ומערכת תפנית צפויה לתת מענה תפעולי כולל גם לבית חולים זה.

האתגר העסקי

שני צדדים מרכזיים יש לכל בית חולים: הצד המנהלתי והצד הקליני. מערכת תפנית בנויה לתת מענה לכל האספקטים של הצד המנהלתי – תפעולי של בית החולים, ונותנת את המענה המלא ביותר  ביחס עלות/תועלת מצויין, לבתי חולים בכל סדר גודל.

 
האתגר העסקי, במקרה זה, הוא השאיפה של מטריקס לשכפל  את ההצלחה של מערכת תפנית המספקת היום מענה תפעולי כולל במספר בתי חולים בישראל. ואכן, קלות ההטמעה של המערכת בגינאה הוכיחה כי גמישותה הלשונית והמענה הכולל אותו היא מספקת, מבטיחים הצלחה מלאה בהטמעה שלה בבתי חולים נוספים, כולל בחו"ל..
 
מערכת תפנית לבתי חולים, מלכתחילה פותחה במטרה לתת מענה בינלאומי, ולכן אין צורך בלוקאליזציה מורכבת של המערכת במדינות אחרות.

הפתרון

החברה המקימה בחרה להתקין את המודולים של ניהול לוגיסטי, מינהל חולים (ATD) ופיננסי בבית החולים החדש כאשר בפועל עובד עכשיו רק המודול הלוגיסטי, האחראי על ניהול מערך התפעול, הרכש  והאספקה של בית החולים: ניהול ציוד, ניהול בית המרקחת, ניהול חדרי ניתוח ,  ניהול מלאי ועוד.

המודול הבא, שיוטמע במהלך חודש נובמבר 08 , הוא מודול מינהל חולים (ATD) הכולל תהליכים, כגון: קבלת המטופל, תהליך האשפוז, הניתוחים והטיפולים השונים שבוצעו, רישום וריכוז עלויות, הפקת חשבון בגין האשפוז, הסכמים  והתחשבנות עם הגורמים המשלמים ועם  נותני השרותים, דיווחים למוסדות הממשלתיים ועוד.  לאחר שבית החולים יגבש סופית את שיטת הניהול הכספי שלו, יוטמע המודול הפיננסי אשר יתן את המעטפת הפיננסית הכוללת.  

  
היקף הפרוייקט בשלב זה מוערך ב- 300 אלף דולר, וצפוי לגדול כתוצאה מבקשות עתידיות של בית החולים.
 

יתרונות עסקיים

ד"ר שטמלר, מנהל בית החולים, טוען כי "תפנית אפשרה לבית החולים לעלות על דרך המלך מייד עם פתיחתו, ולקיים תהליכי ניהול יעילים, המאפשרים לבית החולים לתת שירות מייטבי לתושבי גינאה, לחזק את בית החולים ולמצב אותו כבית חולים מודרני ומצליח".
 
לדברי מנחם ניסנבויים, מנהל חטיבת מערכות עסקיות במטריקס, "למטריקס ניסיון וידע רב ביישום מערכות פיננסיות, לוגיסיטיות ומנהלתיות במוסדות רפואיים. מדובר במערכת המקיפה ביותר בישראל לניהול מרכזים רפואיים, אשר מותקנת בהצלחה בשורה ארוכה של מרכזים רפואיים בישראל: המרכז הרפואי שיבא, מרכזים רפואיים אסותא (6 בתי חולים), ביה"ח אסף הרופא, ביה"ח לניאדו, ביה"ח איכילוב, ביה"ח ביקור חולים, ביה"ח מעייני הישועה, הרצליה מדיקל סנטר ואחרים".
 

מבט קדימה

בתקופה האחרונה אנו עדים להתעניינות הולכת וגוברת במערכת ה- ERP תפנית, מצד גורמים שונים בעולם, כולל אנליסטים מחברות מחקר בינלאומיות, המתמחים במגזר הרפואי, יזמים בינלאומיים המקימים מרכזים רפואיים בעולם, וחברות תוכנה הנמצאות בשלבי איתור פתרונות תוכנה למרכזים רפואיים, בעיקר באזורים מתפתחים, כגון: מזרח אירופה, המזרח הרחוק, אפריקה  ואחרים, זאת בשל יתרונה המרכזי של  המערכת - פיתוח בתפיסה של פתרון כולל ואינטגרטיבי התומך בכל תהליכי העבודה התפעוליים בבית החולים  וזאת לעומת  מערכות אחרות המספקות פתרונות חלקיים.

הפתרון הכולל מאפשר בין היתר:

 

  • ליווי החולה בכל שלבי שהייתו/טיפולים שבוצעו בו

  • איסוף, בריצפת הייצור של בית החולים, של כל העלויות הכרוכות בשהייתו של החולה , כולל מעקב, ריכוז וניתוח של המידע מודולים ייעודיים/משלימים  לבית החולים, המשולבים בפתרון הכולל (ניהול חדרי ניתוח, בית מרקחת, ייצור המזון וחלוקתו ועוד)

 

  • התחשבנות מלאה עם כל הגורמים המשלמים/מבטחים וכן עם הרופאים (סגירת מעגל !!) על בסיס מודול הסכמים משוכלל וגמיש

 

במסגרת דריסת הרגל הראשונה של תפנית בחו"ל אפשר למנות גם את ההטמעה המוצלחת של מערכת תפנית לניהול ארונות ממוחשבים, בבתי החולים: Jacobi Medical Center ו- Bellevue Hospital Center  בניו-יורק, בשיתוף עם חברת Pegasus, כמו גם בית החולים  Kings County Hospital Center הנמצא בשלבי התקנת המערכת.

בעקבות ההטמעה המוצלחת בבית החולים ב- Bata צפויה הטמעה נוספת של תפנית, בבית חולים חדש שאמור לקום, בעיר הבירה של גינאה המשוונית.

  לפתרון ERP