Close
שליחת קורות חיים

שערי צדק

 בית החולים שערי צדק ביצע פרויקט רחב היקף להגירת תשתית מסד הנתונים המרכזי לסביבת SQL Server 2005 - ומצא כי מחד נדרשת כעת תחזוקה פחותה משמעותית מבעבר; ומאידך הסביבה יציבה, זמינה ומהירה הרבה יותר
 

מצב קיים ואתגרים

 בית החולים שערי צדק מפעיל מגוון רחב של מערכות מידע תפעוליות ורפואיות, בהן נעזרים כ-1,600 משתמשים באמצעות כ-1,000 עמדות עבודה הפזורות בשטחו. מטבעו, פועל בית החולים 24 שעות ביממה, לאורך כל ימות השנה, כאשר זמינות המערכות נחשבות גורם קריטי.
כל המערכות נשענות על מסד נתונים מרכזי, שמלווה את כל מחזור הטיפול: החל מקליטה ראשונית ושיבוץ למחלקה; דרך ביצוע בדיקות והדמיות, ריכוז התוצאות, והפניות למכונים בתוך ומחוץ לבית החולים; ועד שחרור וליווי לאחר השחרור. בעתיד, מתוכננת גישה מרחוק למסד הנתונים, לצורך קבלת תוצאות של בדיקות דרך האינטרנט.
לאור היקפי הפעילות הגדולים של מערכות המידע, נוצר עומס של תשתית מסד הנתונים, דבר שהוביל לעתים לעבודה איטית ואף לכשלים. "עם הקידמה, גם התלות במערכות המידע הולכת וגדלה. לכן, אנו פועלים רבות לחיזוק השרידות, ומצאנו כי הפתרון הקיים דורש תחזוקה רבה מדי על מנת לספק את רמת הביצועים והיציבות שאנו דורשים", אומרת שיפרה שיף, ראש אגף מערכות מידע בשערי צדק.
כמו כן, ביקשו בבית החולים להטמיע מסד נתונים בעל יכולות משופרות בתחומי האינטגרציה, הניהול והמעקב אחר כשלים.
 

פתרון

 בשערי צדק הוחלט להגר את מסד הנתונים המרכזי לסביבת SQL Server 2005. בביצוע הפרויקט סייעה חברת מטריקס, בהובלת ה-DBA יעקב מרקוביץ'.
ישראל זקס, מנהל תחום טכנולוגיות ותשתיות בשערי צדק, יודע לספר כי "בתחילה היו לנו חששות כבדים מההשלכות האפשריות של מהלך מקיף כזה, אבל הדבר התבצע בצורה חלקה הרבה יותר ממה שציפינו".
מימון דהן, יועץ טכנולוגי לבית החולים, מתאר את שלבי המעבר: "בתחילה בחנו את כל הקוד הקיים, ומצאנו באלו נקודות נדרשת התאמה. השקענו רבות בפיתוח כלים למעבר אוטומטי על הקוד ולהתאמה אוטומטית לפלטפורמה החדשה. שלבים אלו הסתיימו בפרק זמן מאוד קצר - של שלושה חודשים בלבד - בסיומו המערכות היו מוכנות לעבודה מלאה עם SQL Server".
במקביל, נעשתה הגירה של כל הנתונים לסביבה החדשה. גם כאן, פותחו פתרונות ייעודיים לאוטומציה של תהליכי הגירת הנתונים ובדיקתם, על מנת לקצר תהליכים ולצמצם את מרווח השגיאה. בשל מורכבות סביבת העבודה, נעזרו אנשי ה-IT במשתמשים למעבר על כל הדו"חות והמסכים, לאיתור נקודות שדרשו טיפול נוסף.
בסופם של כל תהליכי ההכנה, הועבר בית החולים כולו לעבודה במצב לא-מקוון למשך פחות משלוש שעות - ולאחר מכן חזר לעבודה מלאה מול מסד הנתונים החדש.
שיף מסבירה כי לוח הזמנים הקצר של פרויקט הגירת מסד הנתונים נבע מכך, שלאורכו הוקפאו כל פרויקטי פיתוח המערכות בבית החולים.
"המעבר היה שקוף לחלוטין למשתמשים", משחזר זקס. "מרבית האנשים הבחינו בכך, רק כאשר מערכות התחילו לעבוד מהר יותר".
 
מיכאל שובמן, אחראי תחום DBA בחטיבה הטכנולוגית של מטריקס, אשר ליווה את פרויקט ההסבה לכל אורכו, מסביר: "אנו רואים בהמרה הזו מבסיס הנתונים Sybase ל- SQL Server 2005  והחלקים האפליקטיביים  כהצלחה גדולה משום שהתהליך כולו עבר בצורה מהירה מאוד וללא תקלות. אנו מייחסים את ההצלחה בהמרה החלקה לניסיון והידע הרב אשר נצבר במטריקס בתהליכים מוצלחים של המרת בסיסי נתונים שונים בסביבות מגוונות".
 
 

תועלות

 בשנה הראשונה מאז הגירת מסד הנתונים לסביבת SQL Server, מסד הנתונים לא נפל אפילו לא פעם אחת, על אף שהתשתית דורשת כיום תחזוקה פחותה משמעותית בהשוואה למצב בעבר. לפי זקס, "לא נדרשות פעולות יזומות מצידנו לשמירה על היציבות, ואין יותר השבתות".
אנשי ה-IT אף מציינים כי במקרים מסוימים, עבודת המערכות כל כך הואצה, שמשתמשים חשבו שישנה בעיה כלשהי ודברים אינם עובדים כפי שצריך. גם פעולות גזירת נתונים, שמבוצעות מדי לילה, מהירות הרבה יותר מאז המעבר ל-SQL Server. למשל, בסוף כל חודש מתבצע תהליך חשבונאי, שארך בעבר מספר דקות עד חצי שעה - וכיום הצטמצם לשניות ספורות.
כמו כן, צריכת ה-CPU נמוכה משמעותית מבעבר. "מדובר בסביבה מאוד עמוסה", מרחיב זקס. "השרתים עובדים כל הזמן באלפי משימות - שליחת הדפסות, עדכון נתונים, איתור נתונים ועוד - ושרת מסד הנתונים פשוט רגוע. גם מצבי ה-Dead lock, שאפיינו את העבודה בעבר, נעלמו לחלוטין".
תועלת נוספת, הינה החופש לבצע שינויים מבלי לחשוש מהכרוך בכך. "היו פעולות מונעות או שינויים שלא בוצעו בעבר, עקב הצורך להשבית את השרת", אומרת שיף. "חיכינו לאגור מספר שינויים, כדי להשבית את השרת פעם אחת. בעולם של SQL, השיקול הזה נעלם, כי ברור שהשרת נשאר למעלה ואין פגיעה בעבודה השוטפת".
הבקרה המשופרת של SQL Server מאפשרת למנוע מראש מצבים בעייתיים ואף לאתר אינדקסים או טבלאות שלא נעשה בהם שימוש והם למעשה מיותרים. למעשה, בית החולים עבר לתמיכה פרואקטיבית בתשתית מסד הנתונים במקום תמיכה מגיבה.
 
 

תרומת כלי מיקרוסופט להצלחת הפרויקט

 אנשי שערי צדק מדגישים מספר תכונות בולטות של SQL Server, שתרמו להצלחת הפרויקט המורכב: יכולות הניהול מצוינות; אפשרויות האינטגרציה והקישוריות הקלה בסביבת מערכות מאוד הטרוגנית; יכולות נרחבות בתחום ה-Script; כלי ה-Debugging החזקים, שאפשרו לאתר בעיות מבלי לחכות לפגיעה בחווית המשתמש; ואת היכולת ליצור רישום יומי של שינויי התצורה, דבר שמסייע מאוד בתחזוקה.
 

סיכום

 "מדובר במערכת מאוד מוצלחת מבחינתנו", מסכמת שיף. "הן ליבת המערכת והן כלי הלווין וכלי הניהול, עמדו ואף עלו על הציפיות שלנו, שהיו גבוהות מאוד".
זקס מדגיש כי "חששנו מאוד מהמעבר ומההשלכות שלו - ובזכות הפלטפורמה הטכנולוגית המוצלחת, הידע הנרחב של מימון דהן, הכישרון והמקצועיות של יעקב מרקוביץ' ממטריקס ובסיס הידע העצום הזמין בתחום, הפרויקט התבצע באופן מאוד משביע רצון".
דהן מוסיף: "כאשר אני בודק פתרון טכנולוגי, אני לא בודק רק את השירות של הספק - אלא גם, ובעיקר, כמה אדרש לגיבוי מצד הספק. במקרה הזה, מצאנו שהפתרון ממש אינו דורש התערבות מצד מיקרוסופט".
 

כלים

 SQL Server 2005
 
 

ציטוטים:

 "היו פעולות מונעות או שינויים שלא בוצעו בעבר, עקב הצורך להשבית את השרת. חיכינו לאגור מספר שינויים, כדי להשבית את השרת פעם אחת. בעולם של SQL, השיקול הזה נעלם, כי ברור שהשרת נשאר למעלה ואין פגיעה בעבודה השוטפת"
שיפרה שיף, ראש אגף מערכות מידע בשערי צדק
 
"המעבר היה שקוף לחלוטין למשתמשים. מרבית האנשים הבחינו בכך, רק כאשר מערכות התחילו לעבוד מהר יותר. כמו כן, כיום לא נדרשות פעולות יזומות מצידנו לשמירה על היציבות, ואין יותר השבתות"
ישראל זקס, מנהל תחום טכנולוגיות ותשתיות בשערי צדק