Close
שליחת קורות חיים

מזרחי טפחות לרשות המשתמש

נגישות מרבית ללקוחות הבנק ופעילות יעילה, מדרגית ומאובטחת מאחורי הקלעים - פלטפורמת ה-.NET, בשילוב פתרונות השרת של מיקרוסופט, מאפשרים לבנק מזרחי טפחות להיות כבר היום ערוך אל המחר.
 

רקע ואתגר עסקי

 בנק מזרחי טפחות הינו הבנק הרביעי בגודלו והוא נוצר מהמיזוג הגדול ביותר אי-פעם במערכת הבנקאות הישראלית. הבנק מפעיל כ-120 סניפים ברחבי הארץ, המעניקים שירותים בנקאיים ופיננסיים וכן הלוואות משכנתא במסלולים שונים, לגורמים פרטיים ומוסדיים והוא מנהל עשרות מיליוני פעולות בשנה.(למעלה מ-50 מליון).
 
כחלק מהחלטה אסטרטגית לשיפור הקשר עם הלקוח, החליטו בהנהלת הבנק להרחיב את אתר הבנקאות המקוונת ולהעשיר אותו באמצעות הוספת ערוצים פיננסיים מגוונים, הפעלה אינטואיטיבית ובהירה יותר וטכנולוגיה מתקדמת.
 
מעבר לשירות עם הפנים ללקוח, בבנק מזרחי טפחות ביקשו לשפר את יעילות ומהירות האתר, בצד מאפייני שרידות גבוהה ויכולת גידול עתידית, בהתאם לגיוסם של לקוחות חדשים.
 
"מערכת בנקאית היא מורכבת מטבעה, רצופה רגולציות, תנאים והרשאות על פעולות", מפרט ג'רי פולני, מנהל מחלקת בנקאות ישירה ב-iteam, זרוע המחשוב של הבנק. "לכן, היא נדרשת לעמוד במספר סטנדרטים מרכזיים, כגון: גמישות, מכיוון שהעומס יכול להגיע בגלים, דוגמת יום תשלומי משכורת או יום פקיעת אופציות; מדרגיות, על מנת להציע ללקוחות הקצה מוצרים חדשים במהירות ובאינטגרציה מלאה עם כלל המערכות הבנקאיות; ואבטחה, הן של המידע והן של קישוריות המידע בערוצים השונים".
 

פתרון

 בנק מזרחי טפחות הקים אתר בנקאות מקוונת, המהווה חלק ממכלול רחב של פתרונות בנקאות מתקדמת. במסגרת זו, הוקמה מערכת פנים-בנקאית חדשה ונפרסו מגוון רחב של פלטפורמות מיקרוסופט לניהול וביצוע טרנזקציות, ניהול תוכן, מסחר, אבטחת מידע, תקשורת, אינטגרציה ועוד. המערכות פותחו באמצעות פלטפורמת NET 2.0., כאשר היום מאמצים במחלקת ה-IT של הבנק את גרסת .NET 3.0 וערוכים לגרסה 3.5. כל הפרויקטים בוצעו בסיוע חברת מטריקס.
 
כלי הפיתוח והניהול של אתר הבנקאות המקוונת והמערכת הפנים-בנקאית, כמו גם הממשק למערכת התקשורת המרכזית ולמחשב הראשי בבנק, נשענים על טכנולוגיה אחידה, מתוך ראייה עתידית למיזוג בין המערכות.
 
שירות האינטרנט של מזרחי-טפחות מאפשר ללקוחות הבנק לבצע מגוון פעילויות פיננסיות תחת ממשק אחד, תוך שמירה על רמות אבטחה ושרידות גבוהות.
 

תועלות

 האתר החדש תרם לבנק חזות מתקדמת בנקודת המפגש הווירטואלית עם הצרכן הסופי. האתר מאפשר ללקוחות ליהנות משירותי בנקאות ישירה מאובטחים, 24 שעות ביממה, מכל מקום. באמצעותו, יכולים הלקוחות לקבל מידע אודות מצב החשבון, פעולות בחשבון, תשלומי משכנתא, השקעות, כרטיסי אשראי, הלוואות ועוד. לצד כך, כולל האתר מידע אודות מבצעים, הטבות והנחות על פעולות בנקאיות.
 
בבנק מדגישים כי המערכת פותחה תוך מחשבה קדימה - המדרגיות המובנית בארכיטקטורת המערכת, מספקת גמישות רבה ומהווה מנוף לשינויים מהירים וצמיחה עתידית, בהתאם לאופיו הדינמי של שוק הבנקאות.
 
שחר חברוני, מנהל הפרויקט מחברת מטריקס:" ארכיטקטורת המערכת החכמה באה לידי ביטוי במספר תועלות ברורות: יציבות, אמינות, ביצועים, יכולת גידול, גמישות ואורך חיים. אולם, יתרונה הגדול ביותר הוא יכולתה לשמש נקודת זינוק מתקדמת למימוש שירותים חדשניים. נכון להיום, מספר חודשים לאחר העלאת המערכת החדשה לאויר, השקנו מספר רב של שירותים חדשים נוספים במהירות."
 

תרומת כלי מיקרוסופט להצלחת הפרויקט

 "עמדו בפנינו מספר אפשרויות טכנולוגיות לפיתוח המערכות. בחרנו במפת הדרכים של מיקרוסופט, כפי שהוצגה בפנינו על ידי מטריקס. מעבר לסביבת הפיתוח הנהדרת שמציעה פלטפורמת ה-.NET, כל הרכיבים עובדים בתיאום, מגוון השרתים מהווה מערכת אינטגרטיבית, מאובטחת ובעלת ביצועים מעולים ויכולת עמידה בעומסים כבדים מאוד", מסביר פולני.
 
בקרב מנהלי ה-IT בבנק והשותף המטמיע קיימת הסכמה גורפת כי תכונות כלי הפיתוח והגמישות הרבה שלהם, מאפשרת מענה מהיר לדרישות העסקיות. תורמת לכך העובדה, כי סביבת הפיתוח מספקת סל פתרונות שלם, החוסך עבודת פיתוח רבה.
 
פולני מדגיש כי "לאורך הפיתוח זכינו לתמיכה נרחבת, ובנוסף מצאנו חשיבות רבה לעובדה שעומד לרשותנו עושר רב של רכיבי צד שלישי תואמים".
 
תהליך הפיתוח בוצע בהתאם למתודולוגיית האבטחה של מיקרוסופט. כחלק מכך, יועץ מיקרוסופט ערך סקר ביצועים בזמן הפיתוח.
 

סיכום

 ביום הראשון לעליית האתר לאוויר, תגברו במוקד הפניות של הבנק את מערך המוקדנים - צעד שהתברר בדיעבד כלא נחוץ. "עמידות המערכת בעומסים הוכיחה את עצמה מהיום הראשון, ובמוקד התמיכה לא נרשמה פעילות חריגה מימים אחרים", מספר פולני.
 
שחר חברוני  מצביע על ארבעה משתנים אשר היוו זרז להצלחה: "צוות מקצועי חדור מוטיבציה, שותפות אמיתית בין הספק ללקוח,  מעורבות הנהלה בכירה וטכנולוגיה מתקדמת עם תמיכתה הרחבה של מיקרוסופט".
 
"המערכת מציבה אותנו בעמדת זינוק מצוינת לעשר השנים הקרובות, תאפשר לנו איחוד תשתיות עתידי ותהווה מנוף שיווקי אמיתי", מסכם פולני.
 
"עבור ביצוע פרויקט SKY בבנק מזרחי טפחות, זכתה מטריקס בפרס הפרויקט המצטיין  בקטגוריה: Best Enterprise Mission Critical System Solution  בטקס בחירת הפרויקטים המצטיינים של שותפי מיקרוסופט, במעמד המנהל העולמי של פעילות מיקרוסופט באנטרפרייז – סיימון וויטס.
 

כלים

.NET 2.0/3.0