Close
שליחת קורות חיים

בנק מזרחי טפחות

התחרותיות הגוברת בשוק הבנקאי בישראל והעובדה שפעילותם של פקידי הבנק כבר אינה מסתכמת באספקת שירות אלא בפעילות מכירתית המממשת את אסטרטגיית הבנק, הובילה את בנק מזרחי טפחות לבצע שינוי בתשתית מערכת המידע הקיימת. לאחר בחינת החלופות הקיימות בשוק, החליט הבנק בצעד כולל ומקיף להחליף את פלטפורמת המערכת הסניפית הבנקאית מ-OS/2 ל-.NET המעבר לסביבה החדשה מאפשר לבנק לבצע את קפיצת המדרגה הנדרשת למימוש חזון של נקודת מבט כוללת ומקיפה על הלקוח ויכולת להציע לו מגוון שירותים המותאמים לצרכיו הספציפיים.
 
 

מבט כולל על החברה

בנק המזרחי שהתמזג לאחרונה עם בנק טפחות הוא הבנק הרביעי בגודלו במדינה. הבנק מחזיק ב- 110 סניפים, מעסיק כ- 3500 עובדים ויש לו הון עצמי של כמיליארד דולר. בתפקיד המנכ"ל משמש אלי יונס ויו"ר הדירקטוריון הוא יעקב פרי.
 

האתגר העסקי

התחרות הגוברת בשוק הבנקאות בישראל, ביחד עם ריבוי המוצרים הפיננסיים והצורך לספק מענה מקיף ורחב יותר לכל לקוח, הובילו את הנהלת הבנק להחלטה על כניסה לשורה של פרויקטים משמעותיים בתחום המחשב כמו: הקמת מערכת CRM חדשה, מערכת לניהול סיכונים, קופות גמל, משכנתאות, DWH חדש ועוד, שמטרתם להציב את הבנק בחזית ההתפתחות הטכנולוגית ולשמור על מעמדו המוביל בשוק הבנקאות הישראלי.
 
"אחת התובנות הראשונות אליהן הגענו הייתה כי פלטפורמת המחשוב הסניפית הקיימת בבנק מזרחי טפחות הפכה בלתי רלבנטית", מספר סמי קינן, מנכ"ל מחיש וסמנכ"ל לטכנולוגיות מידע בבנק מזרחי טפחות. "היה ברור כי בטווח של שלוש עד חמש שנים, לא נוכל להמשיך ולהחזיק בטכנולוגיה הקיימת של OS/2, הן מהסיבה שפורמלית היא סיימה את חייה והן מחוסר יכולתה לתמוך בכל השינויים העתידיים שצפינו לפעילות. העובדה שפוקוס עסקי רב הולך וחוזר לסניפים, כמקדמי מכירות ושירות, הגבירה את הצורך במערכת מודרנית ומתקדמת שתאפשר לספק מענה מהיר ואיכותי ללקוח בכל נקודות המגע שלו עם הבנק. חיפשנו מערכת שתספק חיבור מרכזי לכל מערכות המידע בבנק ותאפשר קבלת תמונה מקיפה ושלמה של כלל השירותים, המוצרים והמידע, דרך נקודת ממשק אחת. במערכת הקיימת זה היה פשוט בלתי אפשרי – נדרש מעבר אינסופי ומתיש בין מערכות מידע שונות ומיושנות, שסיפקו תמונה מצומצמת ולא שלמה לעמדות הקצה. המורכבות והקושי בגישה למידע הרחיקה אותו עוד יותר, הן מהפקידים שאמורים לספק את השירות, והן מלקוחות הקצה."
 
"עידן הבנקאות של ימינו מחייב את אנשי מערכות המידע לספק מענה לשינויים תכופים ולמבצעים חדשים שה- Time to Market שלהם מהיר במיוחד," אומר דני דותן, מנהל אגף יישומים בנקאיים בתקשורת ב ITeam. "הצורך לעבור בין כל כך הרבה מערכות על מנת לבצע פעולה כלשהי עבור הלקוח, הפכה את חיי נותני השירותים בבנק לבלתי נסבלים. פלטפורמת ה-OS/2 שהינה כבר בת 20 שנה, הגיעה לסוף דרכה מבחינת יכולתה לתמוך ביישומים החלונאיים והאינטרנטים של העידן הנוכחי. העובדה שהיא מוגבלת להרצת יישומי 16 ביט בלבד יצרה חסימה טכנולוגית נוספת ומנעה מהבנק את הקפיצה הנדרשת לעידן המידע של ימינו וליישומי 32 ו-64 ביט."
 
"חיפשנו מערכת שתאפשר לנו לשנות לחלוטין את האופן שבו הפקיד בבנק רואה את מערכת המידע," מוסיף דותן "במקום לראות מערכת מוטת מוצרים עם פעולות וטרנזקציות, שיראה מערכת מוטת לקוח שבה הלקוח נמצא במרכז, עם מגוון שירותים שניתן לספק לו על פי מאפייני צרכים חכמים וספציפיים. רצינו לעבור ממערכת ריאקטיבית שבה אנו מגיבים לבקשות הלקוח, למערכת פרואקטיבית שבה אנו יכולים להציע ללקוח הצעות בהתאם למאפייניו ומצבו הקיים."
 
האתגר שעמד בפני אנשי הבנק כלל שינוי כולל בפלטפורמה המשרתת 2500 עמדות קצה המחולקות בין 1,800 עמדות בסניפים ועוד כ- 700 עמדות במטה. אלה פזורים על פני 110 אתרים הכוללים כ- 160 מערכות סניפיות. כל מערכת כזו הנה למעשה שרת OS/2 ורשת תחנות המחוברת לשרת. השרתים מחוברים ברשת תקשורת מהירה ל- legacy system של הבנק.
 

הפתרון

במהלך החיפוש אחר הפיתרון האופטימלי שיאפשר לבנק לצעוד בביטחה לעידן המידע המודרני, הוגדרו הקריטריונים לבחירת הפלטפורמה המתאימה.
 
"חיפשנו פיתרון שיספק תמיכה מלאה בתהליכים העסקיים העתידיים לצד מימשק משתמש שיספק את מלוא הגמישות ויכולת התצוגה." מדגיש קינן "ניתנה חשיבות עליונה ליכולת עבודה בנוחות מקסימלית של משתמשי הקצה ואפשרות לחשוף כמה שיותר מידע בכל נקודה. לקחי המערכת הקודמת הביאו אותנו להגדיר כקריטריון קריטי את הפתיחות הטכנולוגית והעמידה בסטנדרטים דה-פקטו הנהוגים כיום בעולם. כמו כן חיפשנו פיתרון שיאפשר לשלב כמה שיותר תוכנות מוכנות, למניעת בעיות אינטגרציה. נקודות נוספות הנובעות מהעובדה שמדובר במוסד בנקאי, הינן היציבות, האמינות והרובסטיות של המערכת."
 
"בכדי לבחון את הפיתרונות האפשריים הגדרנו מכרז ובו RFP המדגיש כי מדובר במהפכה טכנולוגית שבה ישמרו כל התהליכים העסקיים," מספר דותן "הרעיון היה שהספקים ידגימו לנו כיצד ניתן לבצע את אותה פונקציונליות תהליכית עם הפלטפורמה החדשה. בשלב זה עדיין לא בחרנו או קבענו טכנולוגיה, אלא ביקשנו רק לראות פיתרון. לאחר בחינת מגוון של הצעות מהאינטגרטורים הגדולים בשוק, עלו לגמר שתי פלטפורמות – Web Sphere של IBM ופיתרון של מטריקס המבוסס על .NET ומשולב בפיתרון CRM של People Soft. בשלבים הסופיים של המכרז היה מהלך של POC – Proof Of Concept שבו נדרשו הספקים לממש תהליכים בנקאיים אמיתיים, כולל מבחני פתע שבהם נבחנה יכולת החברות להדגים את גמישות המערכות ואת יכולת הכלים להתמודד מול יישום חדש. בצורה זו יכולנו להתרשם הן מעוצמת הכלים והן מיכולות הפיתוח של הספקים."
 
"לקראת קבלת ההחלטה הסופית ביצענו מהלך יוצא דופן," משחזר קינן "כינסנו צוות של כל המומחים הגדולים ביותר בארץ, הן ב-.NET והן ב-J2EE. הושבנו אותם זה מול זה ועשינו סיעור מוחות שבמהלכו התבקש כל מומחה לתאר את יתרונות הפלטפורמה אותה הוא מייצג ולהסביר מדוע היא עדיפה על הפלטפורמה המתחרה. זה היה שיעור מרתק ובלתי רגיל שבסופו קבענו בצורה חד משמעית שהפלטפורמה המועדפת מבחינתנו הנה .NET של מיקרוסופט. הסיבות לבחירה כללו עושר מימשק גדול יותר, שילוב פשוט של כלים, יכולות מוגברות סביב שולחן העבודה של המשתמש, יציבות ורובסטיות ובשלות מספקת לתמיכה במערכת בנקאית קריטית."
"אני מניח שאם היינו בוחרים בפיתרון זה עבור המערכת האינטרנטית בלבד, זה היה מתקבל ללא תהיות כלשהן," מספר דותן. "אימוץ הפלטפורמה למערכת הסניפית כבר היה פחות מובן מאליו ובהחלט דרש מידה מסויימת של העזה. עם זאת בחינת המערכת בפעולה הוכיחה בצורה חד משמעית שאנחנו יכולים לישון בשקט."
 
הבנק ביסס את הפיתרון על Smart Client בתחנות הקצה בסניף ובדפדפן בעבודה מול האינטרנט. כל אלה שולבו עם היכולות המתקדמות של מערכת ה- CRM של People Soft וטכנולוגיית ה-.NET הכוללת את סביבת הפיתוח Visual Studio ואת פלטפורמת .NET Framework ואת Team System לתמיכה בתהליך הפיתוח. המערכת הסניפית כולה מבוססת על XML ו-Web Services , כך שגם בעתיד ניתן יהיה להמשיך ולחשוף יישומי Legacy נוספים דרך שירותי ה-Web Services.
 

יתרונות עסקיים

 את התוצאות כתוצאה מיישום הפרוייקט הטכנולוגי רחב המימדים רואה קינן כמהפכה ושינוי דרמטי באופן עבודת משתמשי הקצה – "כל נקודות המגע עם הלקוח יראו אחרת לחלוטין," אומר קינן "לא עוד נתונים טכניים יבשים כי אם עמדת קצה חכמה שתאפשר לתת ללקוח ייעוץ, להציע לו מגוון מוצרים, לזהות בדיוק את הפרופיל שלו ואת המוצרים המתאימים לו, לתעד ולטייב את נתוניו על בסיס שוטף ובכך ליצור עבורו פרופיל התנהגות שיאפשר לחזות מראש את כוונותיו וצרכיו."
"פלטפורמת ה-.NET תאפשר לחבר את כל מערכות הבנק בצורה אוטומטית ולספק למשתמש הקצה נקודת מבט מרכזית ואחידה שכל המערכות מתנקזות אליה בצורה שקופה לחלוטין." אומר דותן "כל פעולות ה-BackOffice יתמעטו בצורה דרסטית וכל פעילות שיש לבצע מול הלקוח תוכל להיעשות במהירות הגבוהה פי כמה מהמצב כיום. זמני הביצוע ירדו דרסטית ויאפשרו לספק ללקוח שירות יעיל, מהיר ואפקטיבי יותר."
 
"ניסיון לבחון את החזר ההשקעה על המערכת החדשה מראה כי היכולת להגדיל את ערך הלקוח כתוצאה מהאופי הפרואקטיבי של המערכת עשוי להביא לגידול של עשרות אחוזים בהיקפי הפעילות." אומר קינן "סביבת החלונות מוכרת לכל פקיד והופכת אותו, מנציג להעברת מידע, לנציג מכירות המספק ייעוץ ללקוח בנוגע לרכישת סוגים שונים של מוצרים פיננסיים. כל מגע עם הלקוח הופך להזדמנות מכירה, דבר שבעבר היה בלתי אפשרי ועם המערכת החדשה הינו פשוט להפליא."
 
 
לפתרון e-business
 
 
 
 
 
​​