Close
שליחת קורות חיים

אלקטרה מוצרי צריכה

הדובדבן שבעוגת הנתונים של אלקטרה – מחולל המצגות Xcelsius מבית SAP Business Objects. 
 
באלקטרה מוצרי צריכה חיפשו פתרון נקודתי וגמיש, שיאפשר להציג להנהלה דוחות קלים לקריאה ולהבנה על בסיס יומי. חברת מטריקס סיפקה את Xcelsius של SAP Business Objects, וכיום למעלה מ- 100 דוחות המציגים נתונים מ- 8 חטיבות שונות של אלקטרה ,ומסייעים להנהלה לקבל תמונת  מצב עדכנית של הפעילות בתדירות יומית.
 

הרקע

אלקטרה מוצרי צריכה הינה החברה הגדולה והמובילה בישראל בשוק מוצרי החשמל ומאגדת תחתיה מספר פעילויות עסקיות שכל אחת מהן מחזיקה פעילות בסדרי גודל של מאות מיליוני שקלים. בין הפעילויות של אלקטרה מוצרי צריכה בישראל ניתן לציין את רשת שקם אלקטריק, רשת מחסני חשמל, חטיבת פעילות הסלולר המשווקת את סוני אריקסון, פעילות אלקטרה מיזוג האוויר המובילה את התחום בישראל, פעילות ייבוא ושיווק מוצרי צריכה במותגים מובילים כמו פיליפס סאוטר ומילה, אלקטרה מחשבים וחטיבת השרות.
 
אלקטרה הוא ארגון מבוסס בינה עסקית (BI), המשקיע רבות בתחום כדי לאפשר ניהול איכותי. כבר לפני 15 שנה הוטמעה באלקטרה מערכת  ה BI הראשונה,  מערכת ה OLAP של פנורמה (היום מיקרוסופט). מערכת זו משמשת עד היום מנהלים מדרגי הביניים כלכלנים וחשבים לתחקור נתונים על הפעילות העסקית בכל הרמות:  נתוני מכירות, פיננסים, שירות, שיווק, תפעול – כולם משמשים את הדרגים בקבלת החלטות ביומיום, ומאפשרים יכולת חיזוי ובניית אסטרטגיה לטווח בינוני וארוך.
 

הצורך – תמונת מצב מאוחדת ברמה היומית

עם כניסתו לתפקיד של מנכ"ל הקבוצה יקי ודמני, מצא כי על מנת לקבל תמונת מצב לגבי הפעילות הכוללת בחברה הוא נאלץ "לטבוע" בדוחות הרבים שהוגשו לו ואשר לא כולם דיברו באותה שפה ודרשו הסברים נלווים.  נדרשה למנכ"ל ולהנהלה שלו שכבה חדשה של נתונים שתספק מידע אחיד וברור, נתונים אגרגטיביים עם התראות יחד עם אפשרות לרדת לפרטים ללא בזבוז זמן יקר.
 

האתגר והמשוכות  

שפה אחידה - כאמור, הקבוצה מורכבת ממספר חטיבות שכל אחת מהן היא עולם ומלואו של מדדים כספיים ותפעוליים. בכל חטיבה אופי פעילות שונה, ערוצי שיווק ומוצרים שונים. לא בכל החטיבות הייתה תשתית מתאימה של איסוף נתונים. בכדי להגיע לשפה אחידה, בשלב הראשון היה צורך להרחיב את מחסני הנתונים ומנגנוני ה OLAP.    
התאמות – בכדי שהנתונים הכספיים המוצגים ברמה היומית ייצגו נכונה את הפעילות העסקית דרושות הרבה מאד התאמות על נתונים שאינם ידועים ברמה היומית ואשר בדרך כלל נעשות ע"י החשבונאים בדוחות הכספיים התקופתיים. התאמות אלו, כמו הפרשות למיניהם הנחות מחזור בונוסים ללקוחות ומבצעים מיוחדים, הן התאמות מהותיות ביותר והתעלמות מהן פוגעת ומעוותת את התמונה הכללית.    
גמישות – קבוצת אלקטרה היא חברה דינמית שמשנה את פניה בתדירות גבוהה. כמו כן, ההתאמות הנ"ל אינן קבועות באופיין ובתדירותן. הפתרון הנדרש היה צריך לתת מענה מהיר פשוט ונכון לכל שינוי.
 
הפתרון: Xcelsius  SAP Business Objects – נקודתי, גמיש וקל להטמעה
 
דני אבירם, מנהל פרויקטים עסקיים בקבוצת אלקטרה, אשר מלווה את מערכות ה- BI של הארגון במשך שנים רבות, לקח על עצמו את האתגר. אבירם חיפש פתרון שיספק לו גמישות ויכולת לשלב אינטליגנציה עסקית לתוך הדוחות – את היכולת להציג להנהלה דוחות מאוחדים המציגים תמונת מצב עדכנית ומלאה. הפתרון נבנה בצורה הדרגתית לאורך מספר חודשים ובשתי שכבות.
בשכבה הראשונה נוצרה תשתית נתונים המתבססת על Excel/XML אשר בה מתבצעת האינטגרציה בין כל בסיסי הנתונים השונים, השוואה לתקופות קודמות, השוואה לתקציב, התאמה לדוחות כספיים וכן כל ההתאמות הנדרשות לגבי הנתונים. ההתאמות נעשות על ידי פרמטרים שאמורים "לתקן" את המידע התפעולי בכדי שבסוף תקופה הנתונים יתכנסו לדוחות הכספיים ללא הפתעות. השכבה הזו מנוהלת ומתוחזקת על  ידי החשבים והכלכלנים בכל חטיבה אשר מכירים את פעילות החטיבה בצורה הטובה ביותר ויודעים לתת מענה לכל שינוי בעזרת כלי אקסל.
 
כדי לאפשר הצגה של מגוון  דוחות קלים לקריאה ולהבנה נדרש פתרון נוסף. מחולל המצגות Xcelsius ,SAP Business Objects נבחר  מבין מגוון של פתרונות שבחן אבירם, כדובדבן בראש פירמידת הנתונים.  השיקולים העיקריים היו קלות היישום, העובדה שהכלי יושב באופן טבעי על שכבת ה  Excel/XML  והיכולת הויזואלית להראות מספר סדרות נתונים והתראות מתחלפים במצגת אחת תוך טיול עם העכבר על פני הקטגוריות השונות.
 
"תוכנת Xcelsius  מאפשרת חילול מצגות עסקיות מכל מקור מידע נדרש והמחשתן בעזרת טכנולוגיית FLASH למימוש בכל פורטל ארגוני", מסביר בועז גודוביץ, מנהל פעילות SAP Business Objects בחטיבת מוצרי התוכנה של מטריקס. "התוכנה מדורגת כיום כמובילה בעולם הן בחדשנות והן ביכולות הוויזואליזציה ומאפשרת לארגונים לממש פרוייקטים מובילים בתחום ה- Dashboarding".
 
הפתרון שיושם באלקטרה שואב את הנתונים מה- XML ויוצר הצגה של דוחות בפלאש דינאמי המותאם לדרישות ההנהלה, הכוללת את המנכ"ל, ההנהלה המקצועית, מנהלי החטיבות ובעלי המניות. ההטמעה נעשתה על ידי אבירם עצמו לאורך תקופה של מספר חודשים ותוך העבודה השוטפת.
 
המערכת מציגה כיום, על גבי רשת האינטרה-נט של החברה,  כ- 100 קטגוריות שונות שבחלקן יותר ממצגת אחת, ביניהן מדדים כספיים כמו מכירות, רווחיות, מלאים, דוחות כספיים, הון חוזר וכן מדדים תפעוליים שונים. המערכת מנוהלת לפי הרשאות ויש מצגות ודוחות לכל רמה בארגון החל מבעלי המניות והמנכ"ל ועד למנהלים בכירים בכל חטיבה.
 
את שכבת ה- Xcelsius להצגת הדוחות הטמיע אבירם בעצמו, בסיוע יחידת ה- IT  של אלקטרה וללא כל מעורבות של יועצים חיצוניים. "המאפיין שהופך את ה- Xcelsius לפתרון שעונה בצורה מדוייקת על הצרכים שלנו, הוא הגמישות שלו שמאפשרת להציג כל נתון ודוח במהירות. בפתרונות אחרים, יקרים ומסובכים יותר, כל שינוי דורש מעורבות של גורמי חוץ שמטבע הדברים יקר ונמשך יותר זמן" , מסכם אבירם.