Close
שליחת קורות חיים

אסותא הטמעת ERP

רקע ואתגרים

 חברת אסותא - מרכזים רפואיים מספקת שירותי רפואה בפריסה ארצית, באמצעות בתי חולים פרטיים ומכונים בתחומים שונים, כגון: הדמיה, קרדיולוגיה, דיאליזה, בריאות האישה ועוד. אסותא מבצעת למעלה מעשרה אחוזים מן הפעילות הניתוחית השוטפת בישראל. מלבד הפעילות הניתוחית, מתבצעת באסותא פעילות רבה בתחום האבחון והדימות, תוך שימוש במיטב הטכנולוגיות המתקדמות ביותר בעולם. שירותי החברה ניתנים למבוטחי כל קופות החולים והביטוחים המשלימים. בחברה פועלים רופאים מומחים ומנתחים בכירים מהמובילים בתחומם בישראל.
 
הצורך שהוביל את אסותא למציאת פתרון הוא היכולת לניהול כולל - פיננסי, לוגיסטי ומנהלתי - של בתי החולים,  במטרה לאפשר למנהלי הארגון לקבל את המידע הנדרש בזמן אמת, ולאפשר להם שליטה ותגובה טובים ומהירים יותר לנתונים המשתנים בשטח. תוך כדי גמישות תפעולית, התייעלות בכוח אדם, חסכון בזמן ומתן שירותים טובים יותר לארגון ולקוחותיו. במקביל, התעורר הצורך למצוא פתרון בעל יכולת אינטגרציה מלאה למערכות התפעוליות והקליניות הפועלות כבר בבתי החולים. 
 

הפתרון

אסותא מרכזים רפואיים יישמה את מערכת ה-ERP - תפנית - מערכת חדשנית של חברת מטריקס המספקת פתרון כולל לניהול פיננסי, לוגיסטי ומנהלתי של מוסדות רפואיים. מערכת ה- ERP פועלת בכל ששת בתי החולים של אסותא (תל-אביב, פתח-תקווה, ראשון לציון, חיפה, אשקלון ובאר-שבע) ומשמשת מאות עובדים.
 
המערכת עובדת באינטגרציה מלאה עם מספר מערכות קליניות ותפעוליות הקיימות באסותא, כגון: המערכת הקלינית  Meta Vision של חברת  IMD-Soft  (קבלת הפעילויות שבוצעו במטופל לצורך חיוב בתפנית, העברת מידע לצורך סיכום הניתוח/טיפול), מערכת ניהול התמונות Accel  של חברת Clini Work (העברת מידע מנהלתי), מערכת המעבדות Auto-Lab של חברת Soft-Tov (הכנת הפניות, קבלת פרטי הבדיקות לצורך החיוב), מערכת R.R לניהול מרפאות (קבלת פרטי הטיפול לצורך החיוב, פרטי מטופלים) ומערך הדמוגרפיה של מכבי שרותי בריאות (קבלת פרטים דמוגרפיים) וכן עם מערך  Call Center מרכזי המבוסס על פלטפורמת DynamicsCRM של מיקרוסופט, אותו הטמיעה אפקט חברת הבת של מטריקס.  השלמת ההטמעה של מערכת ה-ERP  באסותא צפויה ברבעון האחרון של שנת 2008.
 
המערכת החדשה מאפשרת לכל דרגות הניהול הרפואי לראות תמונת מצב עדכנית בזמן אמת על פעילות המרכזים הרפואיים. היא מספקת יתרון משמעותי במיוחד כשמדובר בבית חולים ששם דגש מיוחד על האיכות הרפואית וכאשר יעילות וחסכון בזמן הם גורמים בעלי משמעות רבה.
 
המערכת כוללת ארבעה מודולים עיקריים:

1. מודול לוגיסטי מספק מענה לכל הפעילויות התפעוליות והלוגיסטיות של בית החולים: רכש, ניהול מלאי ומחסנים, קונסיגנציה, עיתוד מלאי ומתן תמיכה בתהליכים ייעודיים, כגון: ניהול חדרי הניתוח והצינתורים, כולל איסוף עלויות בזמן אמת בעת ביצוע הניתוחים, ניהול תהליך הסטריליזציה, ניהול בתי מרקחת ועוד. המודול הלוגיסטי הוא מרכזי לכל בתי החולים ומותקן בכל האתרים.
 
2. מודול פיננסי מאפשר ניהול של כל ההיבטים הכספיים של בית החולים, כגון: תקציב, תמחיר, ספקים, קופה, לקוחות, בנקים, דוחות כספיים ועוד. מאחר ואסותא מנוהלת מבחינה פיננסית על ידי שתי חברות נפרדות (חברה אחת מנהלת את בית החולים בראשון לציון וחברה שניה מנהלת את כל שאר הסניפים), קיימת התאמה מלאה של המערכת לתנאים אלה.
 
 3. מודול זימון תורים ערוך לתאם תורים לניתוחים ולהקצות את כל המשאבים הדרושים בחדר ניתוח, תוך ביצוע אופטימיזציה מלאה של השימוש במשאבים האנושיים והציוד הדרוש. בין המשאבים המתואמים באמצעות המערכת: חדרי הניתוח, ניהול בלוקים (הקצאות וניהול זמן לרופא בחדר הניתוח), שיבוץ מטופלים לבלוקים של רופאים מנתחים, שיבוץ רופאים מרדימים, שיבוץ צוות חדר ניתוח, הקצאת ציוד נדרש לניתוח ועוד. בנוסף, המערכת מנהלת את רשימת ההמתנה לרופאים ומטופלים. מודול זימון תורים מותקן בכל אחר מהאתרים של אסותא, כולל הפעלה באמצעות מוקד זימון ארצי, כחלק מהחלטה יישומית של אסותא.
 
 4. מודול ATD מאפשר מינהל חולים תקין וכולל תהליכים, כגון: קבלת המטופל, תהליך האשפוז, הניתוחים, הצנתורים והטיפולים השונים שבוצעו, רישום וריכוז העלויות הכרוכות בשהייה בבית החולים ובטיפולים נוספים או משלימים, ניהול ההסכמים  עם הגורמים המשלמים ונותני השרות (רופאים ועוד), הפקת חשבון בגין האשפוז,  והתחשבנות מלאה עם הגורמים המשלמים השונים - קופות חולים, חברות ביטוח וכדומה ונותני השרות - רופאים ואחרים.
 
מערכת מינהל חולים היא המערכת האחרונה המוטמעת בבתי החולים. נכון לעכשיו, היא  פועלת בהצלחה בשני בתי חולים.
 

ההטמעה

מערכת תפנית הוטמעה ברשת אסותא, בארבעה שלבים, לפי הסדר הבא:
א. מערכת זימון תורים - משך הטמעה כחודש.
ב. מערכת פיננסית - משך הטמעה כ-4 חודשים.
ג. מערכת לוגיסטית - משך הטמעה כ-3 חודשים.
ד. מערכת ATD - נמצאת בשלבי הטמעה.

 

תועלות

לדברי ברונו לביא, ראש אגף מערכות וטכנולוגיות המידע באסותא, "מדובר במערכת מקיפה אשר מרכזת את כל המידע אודות משאבי בית החולים והתהליכים הפיננסים והתפעוליים שלו תחת קורת גג אחת. מערכת תפנית שהוטמעה באסותא מיישמת הלכה למעשה את תפיסת ה- ERP הכולל בבתי חולים, כפי שנהוג היום באירופה ובארה"ב.
 
לדברי פרופ' יאיר שפירא, מנכ"ל חברת אסותא, "פרויקט המחשוב מהווה ראש חץ לעידן הטכנולוגי החדש של חברת אסותא, הנכנסת למאה ה-21 כמובילה את הקדמה הטכנולוגית והשירותיות של מוסדות הרפואה בישראל".
 

על תפנית

מערכת תפנית היא מערכת ה- ERP המקיפה ביותר בישראל לניהול מרכזים רפואיים, אשר מותקנת בהצלחה בגופים, כגון: המרכז הרפואי שיבא, ביה"ח לניאדו, ביה"ח אסף הרופא, ביה"ח איכילוב, ביה"ח ביקור חולים, ביה"ח מעייני הישועה, הרצליה מדיקל סנטר, בית החולים החדש בגיניאה המשוונית, בתי החולים Jacoby ו- Bellview בניו יורק ועוד. המערכת פועלת עם בסיס הנתונים של חברת אורקל.
 
לפתרון ERP​​​​