Close
שליחת קורות חיים

חברת החשמל

Kaminario K2 מאיץ את תהליכי ה- SAP החשובים בחברת החשמל עד פי 10

האתגר
חברת החשמל לישראל עוסקת בייצור חשמל, הולכתו וחלוקתו לכ- 2.5 מיליון לקוחות במגזר העסקי, הציבורי והפרטי ומועסקים בה כ- 12,500 עובדים. פרוייקט "מאור" – ליישום והטמעת מערכת ה- ERP של SAP ברחבי החברה, הוא אחד מפרויקטיי המחשוב הגדולים והמקיפים ביותר בחברת החשמל בשנים האחרונות. בחודש אוקטובר 2008 עלו לאוויר רוב המודולים המרכזיים של מערכת ה- ERP ובכללם מודולים פיננסים, בקרה ותקציבים, מודול לוגיסטי,מודול ניהול פרויקטים, ניהול אחזקה, ומודול משאבי האנוש. למרות שהמודולים המרכזיים כבר פועלים בצורה מלאה, יישום המערכת לא הסתיים ובחברה עובדים כל העת לפתח ולהוסיף מודולים. ה- ERP החדש החליף בחברת החשמל מערכות מידע שונות ונפרדות, רובן פעלו בסביבות שונות של המיינפריים וחלקן עבדו בסביבת שרת/לקוח. כיום משרתת מערכת ה- ERP כ- 5,000 משתמשים רשומים של חברת החשמל החשמל, ובהם 1,200 משתמשים פעילים במערכת בכל רגע. 
 
זמן לא רב לאחר השלמת יישום והטמעת המערכת בחברת החשמל החלו להגיע תלונות ממשתמשים רבים במערכת ה- ERP על איטיות בביצוע פעולות כגון: טרנזקציות שונות, שאילתות, בקשות להפקת דוחות במודולים השונים וגם בתהליכי האצווה (Batch) המבוצעים במערכת. מדובר בעשרות אלפי טרנזקציות המבוצעות ב- SAP מדי חודש. כך מצא עצמו פרויקט ה- ERP של חברת החשמל עסוק רבות במציאת פתרונות למשתמשים הנתקלים בתופעת האיטיות.
 
הואיל ובחברת החשמל ידעו מראש כי במערכת ה- ERP צפויים לעבוד אלפי משתמשים, חלקם בו זמנית, המריצים תהליכים חשובים לפעילות חברת החשמל, דאגו בחברה ליישם את מערכת ה- ERP בשימוש בשרתים, מערכות האחסון ובסיסי הנתונים החדישים והחזקים ביותר על מנת להשיג את מקסימום הביצועים. באמצעות שרתי AIX של IBM,  בסיס נתונים מרכזי של חברת אורקל המהווה את ליבת המערכת, ומערכת אחסון מרכזית- High End, ציפו בחברה להגיע לביצועים טובים. למרות ההשקעה הרבה בתשתית התחושה הייתה שפעולות וטרנסאקציות המבוצעות במערכת עדיין איטיות מדי ביחס לסביר.
 
על מנת לשפר את ביצועי המערכת החלו בפרויקט "מאור" בחברת החשמל לבחון דרכים לשיפור הביצועים והמהירות. צוות מיוחד שהוקם לשם כך בחן לעומק הן את תשתית המערכת והן התהליכים עצמם בכל המודולים. אחת המסקנות אליהן הגיע הצוות היא שתהליכי הקלט/פלט (I/O) במערכת האחסון איטיים ויש לשפרם. מייד החל תהליך חיפוש של פתרון שיאיץ את ביצועי ה- I/O.
 
הפתרון
החיפושים אחר פתרון לשיפור ביצועי ה - I/O הביאו את צוות התשתיות לחברת קמינריו ולפתרון ה- Kaminario K2. קמינריו יחד עם מטריקס נציגתה בישראל ועם צוות חברת החשמל ערכו ניתוח ביצועים על מנת לבדוק האם הפתרון של קמינריו יכול לסייע בסביבת המחשוב של חברת החשמל. הבדיקה הראתה כי הפתרון של קמינריו צפוי להאיץ את התהליכים במערכת ה- SAP בחברת החשמל בצורה משמעותית.
חברת החשמל לישראל, מטריקס וקמינריו התארגנו במהירות לביצוע תהליך בדיקת היתכנות (Proof of Concept), אשר במהלכו נבדק שיפור הביצועים ופעולות האצווה במערכת תחת עומס משמעותי. "ראשית ביצענו תהליך בחינה מקיפה ומדוקדקת על מנת לוודא כי שילוב קמינריו במערכת כה קריטית של חברת החשמל יהיה שקוף ככל האפשר ולא יסכן את מערכת הייצור. שנית, בדקנו כי את הפתרון של קמינריו ניתן לתפעל בצורה עצמאית על ידי צוות חברת החשמל.  מרגע ששתי בדיקות אלו עברו בהצלחה ניגשנו לבצע  בדיקות של תהליכים והדמיית עומסים, קודם כל, ללא קמינריו לצורך יצירת Baseline, ולאחר מכן כאשר ה- Kaminario K2 משולב במערכת", מסביר עודד נונברג –אחראי על תשתיות ה-  SAPבחברת חשמל.
 
היתרונות
התוצאות הראו שיפור ניכר בכל הטרנזקציות שנבדקו ברמת שיפור של עד פי 25, כאשר רוב תהליכי ה- ERP המרכזיים והחשובים בארגון הואצו עד פי 10.
זמן העיבוד הממוצע של תהליכים וטרנזקציות ב- SAP ירד מ- 600 מילי שניה ל- 400 מילי שניה, זמן עיבוד של בסיסי הנתונים הואץ מ- 300 מילי שניה ל- 150 מילי שניה ומטה, וזמן ההמתנה בזמן תהליכי קלט/פלט (I/O Wait) ירד לכמעט אפס. כמו כן, הושג שיפור של 700% בזמני האחזור (Latency) ׁבבסיס הנתונים של אורקל. בנוסף, הושג שיפור בשני מדדים חשובים במערכי ERP: זמני התגובה הממוצעים עבור ה- DB Request Time  וה - Dialog Step (בחברת החשמל יש כחצי מיליון Dialog Steps, לא כולל אצווה) השתפרו בצורה משמעותית, וכיום הם אורכים כשליש מן הזמן המקסימלי המורשה על פי הגדרות חברת SAP. מדובר בשיפורים משמעותיים וחסכון רב בזמן עבודה. ראוי לציין כי שיפור זה הושג כאשר הפתרון של קמינריו עובד לצד מערך האחסון הקיים. שלב ההיתכנות (POC)  הוכיח כי השימוש ב Kaminario K2 יסייע בהאצת המערכת, ישפר את יעילותה ויחסוך זמן עבודה יקר. בעקבות כך החליטה חברת חשמל לישראל לפתוח בהליך רכש מזורז ולהכניס את המערכת לייצור.
"כאשר ישנה מערכת שעובדת לאט ומאלצת אלפי משתמשים להמתין לביצוע עשרות אלפי טרנזקציות בכל חודש הרי שמדובר בנזק מתמשך רב", מסביר יוסי שנק, מנמ"ר חברת החשמל. "קמינריו חוסכת לנו בזבוז זמן רב. אם נעשה מכפלות של עשרות אלפי טרנזקציות ואלפי משתמשים בחברה מדובר בחסכון עצום בזמן והורדת לחצים מיותרים. דוגמא נוספת הינה הנתיב הקריטי של הפקת הדוחות הכספיים שהתקצר במספר שעות, בזכות הקיצור בטיפול ברכוש קבוע שהינו תהליך תלוי דוחות.
"חברת קמינריו באמצעות K2  מצליחה להאיץ את התהליכים הללו משום שהיא השכילה לפתח טכנולוגיה פשוטה וזמינה העוקפת את הצורך לעבוד עם דיסק קשיח, הנחשב לאיטי בפעולות I/O. שילוב של  טכנולוגית DRAM עם חומרה סטנדרטית ומערכת הפעלה חדשנית הופכים את הפתרון שמציעה קמינריו למהיר ביותר בשוק", מציין עודד נונברג אחראי על תשתיות ה-SAP בחברת חשמל.
 
לדברי יוסי שנק: "מלבד שיפור משמעותי במהירות ובזמני התגובה, השגנו יעדים נוספים: ראשית, המערכת יציבה. אין צווארי בקבוק כמו שהיו בעבר שחסמו פעילות המערכת. בעבר המערכת עבדה כל הזמן במצב לא אופטימלי ואנשי ה- IT היו עסוקים כל העת בניסיונות לשיפור וטיוב הביצועים.  כרגע המערכת רצה כל הזמן באופן נורמלי. פעם, אם היינו מבצעים תהליך עתיר משאבים במערכת ה- SAP או בבסיס הנתונים, הוא היה יכול לגרום להאטה קריטית במערכת אשר מביאה לתלונות עובדים ונזקים כספיים. היום, גם אם נבצע תהליך עתיר משאבים או תהליך לא אופטימלי, עדיין קיים מספיק מרווח על מנת שהמערכת תתמודד עם העומס מבלי להיתקל בצוואר בקבוק. המשתמשים מרוצים. ולבסוף, חברת החשמל של ישראל גאה כי בחרנו ויישמנו פתרון טכנולוגי של חברה ישראלית, אשר הוא פורץ דרך ונהיה גאים להיות אלו שימליצו עליו לגופים נוספים בעולם". 
"ביצועים וזמינות גבוהה הם שתי הדרישות הקריטיות ביותר בארגונים, אשר עובדים באופן מסיבי עם נתונים, בעיקר בארגונים עם משתמשים רבים הנזקקים למידע בו זמנית, כפי שקורה בחברת החשמל", אמר דני גולן, מנכ"ל קמינריו. " אחסון SSD מסוג DRAM מאפשר גישה לכל חלק של הזכרון במהירות רבה מאוד בהשוואה לאחסון דיסקים הנהוג ברוב מערכי האחסון כיום. ה- K2 מספק את הזמינות והביצועים עבור יישומים תובעניים של קלט/פלט כגון OLTP ומסדי נתונים כגון אורקל, SQL Server של מיקרוסופט ו- Sybase ללא המורכבות והעלויות של פתרונות אחרים".
אודי אילון, מנהל אגף תשתיות אפליקטיביות בחטיבת פיננסים וטכנולוגיות של מטריקס, המייצגת את קמינריו בישראל ציין: "מרבית בעיות הביצועים של אפליקציות נובעות מתהליך הכתיבה והקריאה לדיסק וקמינריו מספקת לכך פתרון המאיץ את הביצועים לעיתים בעשרות אחוזים. מהכרותינו עם מערכי ה- IT של ארגונים, אנו מודעים לכך שמנהלי IT יעדיפו לבצע השקעה בחומרה על מנת להאיץ את קצב ההרצה של האפליקציה על פני שינוי האפליקציה, הן מבחינת עלויות והן מבחינת תהליכי ההטמעה של שינויים אלו."
 
שיפורים בעקבות שילוב Kaminario K2
פרמטר
עם Kaminario K2
Database I/O Latency
שיפור של 700%, 3ms לפני לעומת 0.4ms אחרי
Database I/O wait
שיפור פי 10 מ- 55% המתנה ל I/O ל 5% בלבד
SAP Database avg. transaction time
שיפור פי 2, מ- 300ms ל- 150ms
SAP Dialog step avg. time
ירידה מ- 600ms ל- 400ms